Kuluta ainult teenitud raha, mis on igakuisest kulude ja maksude mahaarvamisest alles jäänud. Probleemide korral pole otstarbekas elada raha (krediitkaardid) eest, mida pole veel välja teenitud. Kokku saaks hoida ka oma mugavuse ja kulukate meelelahutuste ning ka halbade harjumuste pealt. Kui mõni kuu ei jätku raha igakuise kogu laenusumma tagastamiseks, tasu kas või osa võlgnevusest ning teata sellest kindlasti ka võlausaldajat – sellega näitad oma maksetahet.
Võimalik on teha erinevaid kokkuleppeid võlausaldajatega
Maksepuhkus – vastavalt kliendi olukorrast ja laenude tagasimaksmise viisist võib maksepuhkust taotleda osaliselt või täielikult. Osalise maksepuhkuse ajal tasub võlgnik graafikujärgseid intressimakseid, kuid mitte põhiosamakseid. Põhiosamaksed jaotakse järelejäänud maksete vahel. Täieliku maksepuhkuse ajal ei pea võlgnik mitte midagi tasuma. Makseperioodi pikendamine – olukorraga kus suure summa maksmine käib üle jõu, siis on võimalik summa ajatada ehk jagada pikema perioodi peale väiksemateks makseteks. Refinantseering – olemasoleva laenude asendamine uue, enamasti soodsama intressiga laenuga. Erinevate laenude makseid on võimalik ühildada selliselt, et jääb vaid üks suurem laenumakse. Pankadel on tihti võimalik leida ka erinevaid kliendile sobivamaid erilahendusi.
Millised on märgid võlgadesse sattumise korral?
Kui Sinu perekonnast keegi on võtnud laenu, siis vasta allpool toodud väidetele ja kui vastad mõnedele jaatavalt, siis võib põhjust olla mõelda makseraskuseid ennetavatele tegevustele.
Sina või Sinu pereliige on saanud koondamisteate või on oht jääda tööst ilma. Sinu või pereliikme palka vähendatakse. Võtad iga kuu enne palgapäeva laenu toidu ostmiseks. Sooritad etteplaneerimata kulukaid emotsioonioste, mis ületavad Sinu rahalisi võimalusi. Sinu igakuiste kulutuste prioriteedid on paigast ära, kulutad seal kus pole vaja. Lükkad arvete maksmist pidevalt edasi järgmisse perioodi. Ostad liiga kergekäeliselt erinevaid kaupu ja teenuseid järelmaksuga. Ette on näha suuremaid lisakulutusi, nagu maja/korteri remont või köögi/kodutehnika ost, mis on hädavajalik, mida on võimalik finantseerida vaid omavahenditest. Peres on ülejõu käivas suuruses liisingmaksega auto ja/või eluase samas kui sissetulekud on vähenenud või vähenemas. Perre on tulemas ootamatu juurdekasv. Peres esineb erinevaid sõltuvusi nagu alkohol, hasartmängud, narkootikumid jne. Oled mitmele isikule laenude käendajaks.
Majandusolukorra halvenemine
Majandusolukorra halvenedes nt. sissetuleku vähenemine, töökoha kaotus, pere juurdekasv jne. võivad tekkida makseraskused laenude tasumistel. Raskuste tekkimisel on halvim käitumine püüda võlgade eest põgeneda võlausaldajate kõnede ja kirjade eiramine. Selline tegevusviis toob kaasa laenude intresside kuhjumise, viivised, leppetrahvid jne.
Mõistlik lahendus probleemile on: olla ise aktiivne, teavitades võlausaldajat tekkinud olukorrast, mõelda läbi oma rahalised võimalused (tulude-kulude analüüs) ja olukorra tõsidus, püüda üheskoos võlausaldajatega leida lahendus, kuidas võlaprobleemi lahendada.
Väga halb lahendus on: üritada oma igakuiseid laenumakseid maksta ühe või mitme uue kiirlaenu arvelt. Selline tegevus viib oodatud positiivse lahenduse asemel täieliku maksevõimetuseni.
Mõistlik majandamine tähendab ka ennetamist ehk planeerimist, kuidas laenuga toime tulla, kui majanduslik olukord ootamatult halveneb.
Võimalusel tuleks: oma tulude-kulude üle täpset arvestust pidada ja täiendavate lisakohustuste võtmist väga hoolega kaaluda.
Kindlasti peaks püüdma koguda vähemalt paari kuu laenumakse piires varusid, et ootamatutes olukordades mitte hätta jääda.
Petuskeemid
Inimesed satuvad võlglaste situatsiooni ka teiste inimeste pahatahtlikkusest, nt petuskeemide kaudu.
Levinumad on:
Laenupettuse, krediitkaardi pettused ja panga paroolide väljapetmine, nn. loteriivõit, välisriigi kirja pettus ehk raha transportimise abi, püramiidskeemid, finantsinspektsiooni hoiatusteated, nn. soodsad investeerimisskeemid, petturist abipalujad, nn. teeni raha kodust väljumata jne.
Kuidas laenuga toime tulla?
Võlgadesse sattumisel on oluline sellega pidevalt tegeleda. Võimalus sellest välja saada on suurendada tulusid, vähendada kulusid või müüa vara.
Tulude suurendamine. Püüdke suurendada sissetulekuid leides põhitöökohale juurde lisatööd. Kui võimalik siis vahetada töö väiksemalt töötasult suurema töötasuga töö vastu jne.
Kulude vähendamine. Tulude suurendamisega koos tuleb tegeleda ka aktiivselt kulude vähendamisega. Piirata tuleks hetkeemotsiooni ajendil tehtud ostusid. Läbi vaadata kulutused mida ei ole vaja teha jne.
Varade müümine. Tulude suurendamine ja kulude vähendamine aitab jõuda võlgnevuste vähendamisele. Abiks on ka vara müümine. Kunagi ostetud kinnis- või vallasvara mida ei kasutata, oleks mõistlik ära müüa.
Kuidas leida abi?
Kui tunnete, et ise enam hakkama ei saa ja kõik tundub kasvanud üle pea, on alati mõistlik otsida abi.
Kõige mõistlikum on abi küsida vastava ala spetsialistidelt nt. võlanõustajatelt.