Võlanõustamine on majandus- ja finantsraskustesse sattunud üksikisikute, perede ja ettevõtete võlakohustuste ja nendega seotud kulude vähendamine võimaliku miinimumini läbirääkimiste teel. Iga probleem vajab individuaalset lähenemist. Võlanõustamise teenust pakutakse üksikisikutele, peredele ja ettevõtetele ka ennetava teenusena võlaprobleemidesse mitte sattumiseks.
Peamised võlaprobleemid on laenude tagasimaksmisel pankadele, kiirlaenufirmadele, eraisikutele, liisingufirmadele, järelmaksufirmadele, telefoniettevõtetele, kommunaalettevõtetele, riigile trahvide maksmisel jne.
Võlglase situatsiooni sattumise põhjusi on mitmeid. Põhilised neist on sissetuleku järsk langus või üldse kadumine (nt. töötasu vähendamine, osalisele tööajale viimine, koondamine jne.), tervisliku seisundi halvenemine (ei saa töötada enam oma erialal), sõltuvusprobleemide tekkimine (hasartmängusõltuvus, alkoholisõltuvus, asjade ostusõltuvus jne.), oskamatus majandada (ei oska sissetulekuid jagada nii, et ka kuu lõpuks oleks veel raha), kogemuste puudus (nt. lastekodu lapsed suunduvad oma elu peale ja puudub kogemus toime tulla), pettuse ohvriks langemine jne.
Võlglase situatsioonist välja tulemiseks on vaja planeerida. Planeerimisel on kolm etappi:
- olukorra analüüs – mille käigus tuleb välja selgitada mis on inimesele kõige tähtsam
- võimaluste hindamine – üle vaadata sissetulekud ja väljaminekud, et teha kindlaks kui palju suudab inimene igapäevaste kulude kõrvalt laenu tagastada ja kas on võimalik ka säästa
- otsuste langetamine – võtta vastu otsus kindla plaani järgi välja tulla oma võlasituatsioonist
Väga tihti kasutavad laenuandjad ära inimeste teadmatust, kogenematust ja vähest seaduse tundmist, et neid oma skeemidega nn. lõksu meelitada ja siis ise suurt kasumit teenida.
Võlanõustamise teenus kuulub sotsiaalvaldkonda ja on nõustav teenus ning see ei anna materiaalset abi.
Võlanõustamise teenus koosneb neljast nõustamise grupist:
- finants – juriidiline nõustamine
- psühhosotsiaalne nõustamine
- elulis – praktiline nõustamine
- pedagoogilis – preventiivne nõustamine